Vybrat a koupit si chrámové oblečení může být matoucí, zejména pokud se chystáte jít do chrámu poprvé.

Náš průvodce pomůže těm, kteří ještě v chrámu nikdy nebyli, těm, kteří už jsou obdarovaní, ale ještě si nekoupili vlastní oblečení a také těm, kteří do chrámu chodí už delší dobu a jsou připraveni vyzkoušet něco nového. Setkal jsem se s Kimberly Rashovou, která se ve svém oboru dlouholeté návrhářky oděvů specializuje na chrámové oblečení.

Potřebuji chrámové oblečení? 

Pokud jdete do chrámu jako mládež, abyste vykonávali křty za zemřelé, měli byste si přinést jeden pár spodního oblečení navíc, protože budete mokří. Mimo to si však nepotřebujete přinést žádné další speciální oblečení.

Pokud se jdete podívat na chrámové pečetění, které neprobíhá v zastoupení, měli byste si obléct nedělní oblečení, speciální chrámové oblečení nepotřebujete. Chrámové oblečení je pouze pro ty, kteří jdou do chrámu pro obdarování nebo, aby se účastnili pečetění.

Několik chrámů poskytuje chrámové oblečení za skromný poplatek za praní, ale většina to tak nedělá. Můžete zavolat předem nebo se podívat na webové stránky abyste zjistili, zda váš chrám takové služby poskytuje.

Kimberly podotýká, že i ti, kteří navštěvují chrám, kde jsou poskytovány tyto půjčovní služby, si často chtějí koupit své vlastní chrámové oblečení, aby snížili náklady spojené s dlouhodobým půjčováním, aby našli něco, co jim dobře padne nebo v případě, že by někdy cestovali poblíž chrámu, kde tyto služby s oblečením nejsou k dispozici.

Jaké chrámové oblečení potřebuji?

K vaší návštěvě chrámu budete potřebovat tři druhy oblečení.

Garmenty

K vaší první návštěvě chrámu budete potřebovat garmenty. Avšak na rozdíl od zbytku chrámového oblečení, garmenty jsou určeny k tomu, aby se nosily každý den. I když si před svou první návštěvou nebudete kupovat další chrámové oblečení, ujistěte se, že máte dostatečný počet garmentů pro každodenní nošení.

Obřadní oblečení

Toto oblečení se používá během obdarování a pečetění. Je symbolické a posvátné a nikdy by nemělo být nošeno mimo chrám.

Bílé oblečení

Bílé oblečení nosí všichni, kteří navštěvují chrám. Na tomto oblečení není v podstatě nic posvátného.  Ale Kimberly říká, že většina lidí upřednostňuje to, že mají speciální sadu bílého oblečení, které nosí pouze, když navštěvují chrám.

 

Jak si koupím chrámové oblečení?

Garmenty a obřadní oblečení by měly být zakoupeny přímo od Církve. Buď je můžete zakoupit přímo z Církevních stránek, nebo můžete najít distribuční centrum poblíž místa, kde žijete.

K zakoupení těchto položek budete potřebovat chrámové doporučení. Váš kůl také musí zadat informace z vašeho chrámového doporučení do celosvětového Církevního systému. Dejte vědět vašemu biskupovi nebo kůlovému úředníkovi, pokud jste nedávno obdrželi své chrámové doporučení, ale ještě vám nebyl umožněn přístup.

Pokud je čekání na chrámové doporučení z časových důvodů nepraktické, jiný člen, který už prošel chrámem, může použít svůj účet, aby pro vás garmenty a obřadní oblečení koupil.

Na druhé straně bílé oblečení může být zakoupeno kdekoliv, včetně Církve. Někteří návrháři, jako například Kimberly, zasvětili celý byznys tomu, aby se zaměřovali přímo na potřeby těch, kteří chodí do chrámu.  Ostatní volí kupování bílého oblečení z konfekcí nebo si ušijí své vlastní.

Jak si vyberu garmenty?

Při koupi garmentů si budete vybírat střih a materiál vašeho garmentu.

Pokud žijete dostatečně blízko Deseret Book nebo Distribučního centra, měli byste zvážit koupi garmentů tam.

Od jara roku 2016 Církev začala dovolovat obdarovaným členům, aby garmenty zkusili před tím, než si je zakoupí.  Ti, kteří si jdou garmenty koupit poprvé, mají možnost vytáhnout si je z obalu, aby se na ně podívali a také zkusili různé vzorky materiálů.

Pokud žijete daleko a osobní návštěva těchto prodejen pro vás není možná, udělejte si seznam materiálů, které byste zvažovali koupit a navštivte místní obchod s látkami, abyste si mohli vyzkoušet různé styly, před samotnou koupí.

Také se nezapomeňte podívat na tabulky velikostí, které jsou poskytovány online pro:

Ženský vršek
Ženský spodek
Mužský vršek
Mužský spodek

Garmenty v otevřených balíčcích se nyní také mohou vracet. Pokud si musíte objednávat online, nebojte se objednat si více druhů a vrátit ty, které vám nesedí.

Existuje spousta dalších variant garmentů, které jsou určeny pro speciální potřeby jedinců. K dispozici jsou těhotenské garmenty a garmenty uzpůsobené ke kojení. Vyráběny jsou i speciální vojenské garmenty. Členové, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko, můžou požadovat od svého Biskupa speciální garmenty. A v neposlední řade lze také zakoupit thermo garmenty, určené do chladného počasí.

Pokud nenajdete garmenty, které odpovídají vašim podmínkám, nebojte se zavolat na Církvení klientské služby Distribučního Centra. Mohou vám nabídnout možnosti, které jste sami nebyli schopni najít, nebo vám mohou udělat speciální objednávku.

Jak si mám vybrat chrámové obřadní oblečení?

Obřadní oblečení má mnohem méně alternativ. Potřebujete najít velikost vaší chrámové róby, instrukce najdete online.

Od každého kusu obřadního oblečení většinou není na výběr moc velká škála. Obecně platí, že ti, kteří jdou do chrámu poprvé, by si měli vybrat to, co se jim bude nejsnadněji používat.

Veškeré obřadní oblečení se poté prodává v jednotlivých baleních, které mohou být zakoupeny online nebo v LDS Distribučních centrech. Slevu pro ceremoniální oblečení mohou obdržet ti, kteří navštěvují chrám poprvé nebo jsou novými chrámovými pracovníky. Pro více informací zavolejte nebo navštivte distribuční centrum.

Jaké bílé oblečení budu potřebovat?

Požadavky pro chrámové oblečení se pro muže a ženy liší:

Mužské chrámové oblečení

Košile
Kravata
Kalhoty
Boty
Ponožky

Ženské chrámové oblečení

Šaty nebo
Sukně a Halenka
Boty
Ponožky nebo Punčocháče

Požadavky

Cudnost: Základní standard chrámového oblečení je, aby garmenty byly zakryty. Výstřih na chrámovém oblečení musí zakrývat garment. Garmenty by také neměly být připnuty nebo jinak upraveny, aby toto měřítko bylo dodrženo.

Rukávy: U košilí, halenek a šatů musí dosahovat po zápěstí.

Délka: I když mnoho chrámových sukní a šatů sahá až na zem, není to požadováno. Chrámové oblečení musí dosahovat po kotníky, přípustná je i délka šatů těsně nad kotníky.

Barva:  Veškeré chrámové oblečení musí být bílé. Všechny ozdoby musí být také bílé. Vhodné nejsou jiné odstíny bílé, jako například slonovinová nebo perleťová.

Jak si vyberu mé chrámové oblečení?

Kimberly mi řekla, že tou nejdůležitější částí na chrámovém oblečení je žena, která ho nosí. Vysvětlila však, že když nosíme oblečení, ve kterém se necítíme příliš pohodlně, nebo které se nám nelíbí, strávíme náš čas v chrámu tím, že budeme přemýšlet nad naším oděvem.

Váš cíl při koupi chrámového oblečení by měl být, že si vyberete oblečení, nad kterým nebudete muset přemýšlet, abyste se mohli plně zaměřit na probíhající posvátné obřady.

Kimberly mi navrhla 4 věci, které by měli ti, kteří chodí do chrámu zvážit při koupi svého chrámového oblečení:

  1. Pohodlnost

Kimberly vysvětlila, že pro většinu návštěvníků chrámu by na prvním místě při výběru chrámového oblečení mělo být pohodlí.

Vyprávěla mi příběh o jedné ženě, která nosila své chrámové oblečení 35 let. Pokaždé, když šla do chrámu, musela tahat a vytahovat a upravovat je, zatímco byla uvnitř. Pak se konečně rozhodla pořídit si něco, co jí padne.

Raději, než abyste se půl života potýkali s rozptylováním špatně padnoucího oblečení, najděte si čas na to, abyste našli šaty, které vám dobře padnou už na poprvé. Butiky, jako The Perfect White Dress mohou často ušít chrámové oblečení, které sedne na míru.

Kimberly také navrhla, že délka šatů těsně nad kotníky může být dobrou volbou, jelikož docela velké množství chrámů má schody a tudíž může být docela náročné pohybovat se tam v šatech až na zem.

  1. Přitažlivost

Tak jako chrámové oblečení může rozptylovat kvůli tomu, že vašemu tělu dobře nepadne, může také rozptylovat proto, že jeho vzhled nevystihuje, kým jste.

Pokud začnete být rozpačití kvůli tomu, že se cítíte, jako byste chrámem procházeli v pytli od brambor, můžete pak mít problém se soustředěním se na mnohem důležitější věci. I když lidé kolem vás nejsou zaměřeni na váš vzhled.

Mnoho zákazníků od Kimberly říká, že hledají chrámové oblečení, které by jim dodalo pocit, že v nádherných chrámech jsou oprávněně. Ale samozřejmě v konečném důsledku záleží jen na vás, co považujete za nádherné.

Zvažte jiné prodejce, pokud si nemůžete vybrat oblečení, které se vám líbí z Církevní nabídky oděvů.

Podívejte se na to také z jiného úhlu pohledu. Šaty byly používány de facto léta, ale nyní je tu také volba sukní a halenek. Kimberly také podala zprávu o tom, že viděla, že se nosí i šaty ve stylu bílého sárí.

Kimberly mi připomněla, že nehledě na tom, co si vyberete, většina lidí si pořídí jeden, maximálně dvě sady chrámového oblečení za 30 let, takže si vyberte něco, s čím budete spokojeni.

  1. Praktičnost

Když pořizujete chrámové oblečení, měli byste zvážit těchto několik praktických faktorů. Za prvé, se svým chrámovým oblečením budete chtít cestovat, ale nebudete chtít do chrámu nosit obal na oblečení.

Mnoho lidí si pro skladování chrámového oblečení vyčlenilo malé tašky, takže byste se měli snažit, abyste si pořídili oblečení z látky, která může být srolována a skladována bez toho, aniž by potřebovala žehlit. Nejlepší jsou materiály jako bavlna s elastanem nebo polyester.

I když je poslední dobou některými preferované nosit sukně s halenkami, Kimberly navrhuje, že pro jednoduchost převlékání a skladnost je nejlepší použít jednodílné oblečení.

Také byste měli zvážit dlouhodobou praktickou stránku. Mnoho lidí navštíví chrám poprvé za účelem vlastní svatby. Krátce poté mají dítě a jejich šaty už jim více nepadnou. Zvažte pořízení šatů se stuhou v úrovni boků, aby mohly být upravovány dle potřeby.

  1. Cena

Chrámové oblečení něco stojí a pro mnoho mladých lidí může být cena chrámového oblečení nedostupná.

Církev se snažila pracovat na tom, aby snížila ceny svých nabídek, ale jejich ceny jsou stálé. Zatímco Kimberly mi řekla, že i když má mnoho externích prodejců základní ceny vyšší, často nabízejí výprodeje nebo mají speciální nabídky. Například její firma nabízí speciální slevy těm, kteří ji následují na Facebooku nebo na Instagramu.

Pokud budete dávat dobrý pozor, můžete najít ceny, které vám budou vyhovovat, především pokud je váš rozpočet omezený

Jaké otázky máte ohledně výběru chrámového oblečení? Jaké rady byste dali druhým?

 

Tento článek byl původně napsán Christopher D. Cunninghamem a publikován na lds.net. Do češtiny přeložila Dáša Dynková.