Za poslední týden jsem zapomněl na návštěvu u zubaře, heslo na Netflix (dvakrát), kamarádovy narozeniny a své telefonní číslo.

Hoďme vinu na můj pokročilý věk (lehce po třicítce).

Už od dětství mě lidé nazývají Pán Zapomnětlivka. I přes své největší úsilí v průběhu posledních let být méně roztržitý a spoustě žlutých samolepících papírků s naškrábaným textem „DŮLEŽITÉ – NEZAPOMEŇ TOHLE“ – mi věci stále unikají z paměti. Kombinace čísel na zámku, pokyny, jak se dostanu ke kamarádovi domů, slova k písničce „Hodně štěstí, zdraví“ – na tohle všechno jsem zapomínal.

 

Cože jsem to říkal?

Nejspíš jsem extrémní případ, ale všichni bojujeme se zapomnětlivostí. Občas jsou její následky nepodstatné – zapomenutý telefon v restauraci, zmeškaná schůzka. Ale jindy, když zapomeneme, kdo jsme, proč jsme zde, jaká požehnání jsme získali, jaký je náš potenciál – začínají být její následky závažnější. Naše duchovnost trpí. Náš osobní růst se zpomaluje. Mnoho radosti a nevyužitého potenciálu se vypaří, protože si nic nedokážeme zapamatovat.

Jsem přesvědčen, že to je důvod, proč se evangelium tolik zaměřuje na připomínání. Také je to důvod, proč je připomínání podstatou nejdůležitějšího okamžiku Sabatního dne – svátosti – kdy slibujeme, že budeme „na něj vždy pamatovati“. Není to proto, že by sobecký Bůh nenasytně požadoval, aby všechny naše myšlenky a pozornost směřovaly k Němu, ale proto, že chce, abychom byli šťastní a pamatovali na důležité pravdy a žili podle nich, což je klíčem k trvalému štěstí.

Ale jak si můžeme jen přát „na něj vždy pamatovati“, když je tak lehké zapomenout?

Stále se na to snažím přijít – spolu s tím, jak neztratit dvakrát do měsíce peněženku. Stále více si ve svém osobním boji se zapomnětlivostí uvědomuji, že tajemství si něco připomenout vlastně vůbec tajemství není – jsou to malé a prosté věci, které už všichni známe. I přesto si čas od času můžeme nastavit připomínku.

 

Snažte se z #JehoDne vytěžit co nejvíce

Každý týden máme den, kdy se můžeme sejít, znovu obnovit své závazky, dobít a osvěžit svou paměť. Neděle, Sabatní den, je příležitostí se znovu zaměřit na ty nejdůležitější věci, které postupně od pondělí do soboty ztrácíme z dohledu, a také pamatovat na Spasitele. Je to den, kdy můžeme nabrat duchovní dech a naplnit své zásobníky na nadcházející týden. Ale záleží jen na nás, kolik z něj vytěžíme.

Pokud se o to budeme snažit, pak budeme schopni na něj lépe pamatovat – nejen v neděli, ale každý den.

 

Pamatuj na Jeho oběť. Pamatuj na své sliby

 

Bádejte v písmech

Toto napomenutí jsem z dobrého důvodu slyšel již nesčetněkrát. Jak starší Christofferson řekl: „Písma nám rozšiřují paměť tím, že nám pomáhají vždy pamatovat na Pána a na náš vztah k Němu a k Otci.“

Každý den věnujte alespoň několik minut tomu, abyste studovali písma. Stáhněte si aplikaci Knihovna Evangelia a čtěte je, když někam cestujete. Existuje snad lepší způsob, jak strávit pár minut ve vlaku, než přečtením si pár veršů z Matouše 5 nebo Moroniho 7? Snadno si můžete označit své oblíbené verše a zapsat poznámky, abyste se k nim mohli později vrátit. Ani k tomu nepotřebujete žádné barevné pastelky.

 

Pište si, co si chcete zapamatovat

Mám celkem nudný život. Kdybych si psal deník, můj typický zápis by vypadal asi takto:

Oblékl jsem se. Šel jsem do práce. Snědl jsem sendvič. Pracoval jsem dál. Stokrát jsem zkontroloval telefon. Přemýšlel jsem nad tím, že bych začal cvičit. Místo toho jsem se ale díval na televizi. Dvěstěkrát jsem zkontroloval telefon. Ležím v posteli.

A takhle stále dokola. Váš život může být 10krát úžasnější než ten můj, ale ať se děje cokoli, deník má potenciál být něčím mnohem více než jen knihou událostí. Zkuste namísto událostí zaznamenávat duchovní vnuknutí, která jste obdrželi, situace, ve kterých jste viděli zásah Boží ruky, a to, jak jste se cítili. To, že na něco pamatujeme, není jen úlohou hlavy, ale také srdce, a zaznamenávání pocitů se může časem ukázat cennější než výčet událostí.

A dokonce nemusíte ani začít každý zápis v deníku slovy „Milý deníčku“, ani jej nazývat jako deník. Jednoduše si můžete zapsat vnuknutí, která občas obdržíte, do aplikace poznámek na mobilním telefonu.

 

pamatuj na to, kdo jsi. Pamatuj na to kym se muzes stat.

 

Nezapomínejte se modlit

Stejně tak, jako když voláte někomu nejbližšímu, abyste mu řekli, že na něj myslíte, můžete zůstat nablízku Bohu a díky nikdy nekončící modlitbě si Ho můžete udržet v popředí svých myšlenek. Také se můžete modlit o sílu, abyste neustále pamatovali na Spasitele a následovali Ho po celý den.

 

Následujte proroka

Dle různých studií stráví každý z nás na sociálních médiích v průměru dvě až pět hodin denně. Za takovou dobu zhlédneme spoustu selfíček, videí s kočkami a fotek s dokonale nazdobeným jídlem.

Proč nesledovat Církevní stránky pro denní dávku příspěvků k pamatování na Spasitele, zatímco tweetujete, připínáte si obrázky na Pinterestu, šťoucháte do lidí nebo snapchatujete? Inspirativní video či citát z konference ve vybraných příspěvcích může být právě ta připomínka, kterou potřebujete.

Sledujte Církevní Instagram, Facebook, Snapchat, Pinterest nebo Twitter. Seznam oficiálních stránek Prvního předsednictva a Dvanácti apoštolu naleznete zde.

 

Sdílejte s druhými, co vám pomáhá nezapomenout

Našli jste způsob, jak bojovat se zapomnětlivostí a nikdy nezapomenout? Podělte se o svůj příběh nebo své postřehy v komentáři na Facebooku.

 

Tento článek byl původně publikován na stránkách lds.org/blog a napsal ho Sean Johnson. Do češtiny ho přeložila Eva Mlčochová.