Letní olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru v Brazílii již byly oficiálně zahájeny. Sportovci ze všech koutů světa se připravují soutěžit ve sportovních disciplínách, a diváci doma se chystají fandit svým oblíbeným sportovcům. Abyste byli připraveni na olympijské hry, vytvořili jsme seznam LDS olympioniků, kterým můžete fandit:

Taylor Sander: USA, volejbal

Jeden z dvanácti členů mužského volejbalového týmu USA, bývalý student univerzity Brighama Younga, volejbalista Taylor Sander bude hrát na olympijských hrách spolu se sedmi hráči, kteří jsou na olympiádě poprvé. Dva další hráči jsou vítězové z Pekingu v roce 2008 a dva hráči se do týmu USA vracejí. Dohromady tvoří jeden z nejmladších volejbalových týmů USA v nedávné historii, Sanderovi je jen 24 let.

Brzy poté, co vystudoval univerzitu BYU byl nabrán do národního týmu, díky svému vysokému skoku a intenzivní energii se stal jedním z nejcennějších národních hráčů.

Během studia na BYU se Sanders oženil. Je členem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů a pochází z Huntington Beach v Kalifornii.

Maka Unufe: USA, rugby

Bývalá hvězda amerického fotbalu na střední škole v Provu, Makak Unufe, bude soutěžit v Olympijských hrách Rio 2016 v sedmičkovém ragby. Od roku 1924, nebylo Rugby zastoupeno na Olympijských hrách. Spojené státy, jsou dvojnásobným obhájcem a Unufe doufá, že pomůže týmu USA porazit nelítostné protihráče a udržet titul.

Unufe, byl skvělý v americkém fotbale, ale později přešel do Rugby týmu a dosáhl úspěchu. Narodil se a vyrostl v Provu v Utahu. Je členem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Valerie Adams: Nový Zéland, Vrh koulí

Coby dvojnásobná zlatá medailistka a trojnásobná účastnice na olympijských hrách, je Valerie považována za nejlepší ženu ve vrhu koulí na světě. Olympijské hry Rio 2016 jsou její čtvrté hry a ona doufá, že opět vyhraje zlatou medaili.

Valerie pochází z Nového Zélandu a je hrdá na své tonganské děditství. Na začátku tohoto roku se provdala za Gabriela Price a svatba proběhla v pravém tongském stylu. Po jejich svatbě byli zpečetění v chrámu Hamilton na Novém Zélandu. Když nesoutěží na Olympiádě, tak ráda vaří.

Jared Ward: USA, mužský maraton

Bývalý atlet z Univerzity Brighama Younga, Jared Ward, ve 27 letech, bude soutěžit s dalšími dvěma týmovými běžci z USA v mužském maratonu. Poté, co si dal na dva roky pauzu, aby mohl sloužit na misii v Pensylvanii, začal trénovat běhání maratonu, aby se mohl kvalifikovat na Olympiádě.

Ward, společně se ženou a dvěma dětmi, je členem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. A také účí kurzy statistiky na BYU jako pomocný profesor.

Lyndia Casey Jele: Botswanam, víceboj

Lydia Casey Jele, 26, poběží závod na 400 m jako první žena z Botswany, která se kvalifikovala a soutěží v Olympijském víceboji.

Jele je členka Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů a v roce 2011 se provdala za Ofentse Edwarda, který je také členem církve.

John Nunn: USA, Rychlochůze

Dvojnásobný olympionik a seržant Armády U.S., John Nunn bude soutěžit na svých třetích Olympijských hrách v rychlochůzi. Jako člen Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů sloužil dvou letou misii v Las Vegas, kde se svým společníkem vstával brzo, aby šli běhat.

Spolu s dcerou Ellou vlastní a řídí výrobnu na sušenky. Díky penězům za prodej sušenek, dokázal vzít dceru s sebou na Olympijské hry 2012 v Londýně.

Sarah Robles: USA, vzpírání

Svatá posledních dnů a olympijonička v Londýně 2012, Sarah Robles, bude soutěžit na své druhé olympiádě. I přest to, že se jí v dětšví ostatní posmívali kvůli výšce a postavě, Robles se naučila smát a užívat si života s pozitivním postojem. Našla vzpírání a miluje sport. Do Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů vstoupila, když byla na střední škole, potom co se zeptala kamarádů, jestli s nimi může jít do církve. Od té doby sdílí evangelium s lidmi ve svém okolí.

Leilani Mitchell: Austrálie, ženský basketball

Svatá posledních dnů a basketbalová hvězda, Leilani Mitchell, má jen 165 cm. Její výška ji však nezpomalila. Narozená ve Spojených Státech, Michell má dvojté občanství v U.S. a Austrálii. Studovala na Universitě v Utahu a získala diplom v roce 2008 z oboru studie o rodině a ekonomice.

Rio

Lealani Mitchell

Zatímco soupeří v Národní ženské basketbalové lize, bude v Olympijských hrách Rio 2016 zastupovat Austrálii. V národní ženské basketbalové lize hraje za Phoenix Mercury.

Jake Gibb: USA, mužský plážový volejbal

Na své druhé cestě na olympiádu, Jake Gibb, doufá, že skončí jako první v tomto kole a vyhraje zlatou medaili. V týmu je s dalším členem Svatých posledních dnů a olympionikem Casey Pattersonem. Gibb a Patterson jsou spolu díky šestí, ale to není jejich cíl. “Náš konečný cíl je dostat medaili a to je to na co se budeme soustředit.”, řekl.

Gibb začal svou volejbalovou kariéru v 21 letech. Také dvakrát překonal rakovinu, jednou rakovinu kůže a poté testikulární rakovinu. Je vysoký 170 cm, bydlí v Huntingtonu Beach, Kalifornii,a nebojí se bojovat za to, co chce.

Casey Patterson: USA, mužský plážový volejbal

Casey Patterson hrál volejbal za Brigham Young University v letech 1999 až 2005. V 2003, začal kariéru plážového volejbalu a bude soutěžit se spoluhráčem, také Svatým posledních dnů a Olympionikem Jakem Gibbem.

Původně z Newbury Park, California, jako 36-ti letý atlet o výšce 198 cm. má přezdívku „Pan Boom”. Zatímco jeho spoluhráč, Jake Gibb, se bude účastnit své druhé Olympiády, Rio 2016 budou Pattersonovy první Olympijské hry.

Jason Smyth: Irsko, Paralympijský víceboj

Považovaný za nejrychlejšího paralympijského sprintera, Jason Smyth, byl v mladém věku diagnostikován se Stargardtovou nemocí, která ho zanechala legálně slepého. On, ale nedovolil, aby ho zhoršení zraku zpomalilo a vyhrál 4 paralympiiské olympiády. “Stanovovat si své cíle vysoko mě pomáhá se soustředit a nutí mě to, abych se každý den zlepšil.”, řekl. “Chci být ten nejlepší a ukázat dalším, že není nic, čeho nemůžeme dosáhnout.”

Rio

Jason Smyth

Rodák z Derry v Severním Irsku, aspiruje, aby se jeden den kvalifikoval ne jen na paralympiádu, ale i na olympiádu. Jako celoživotní člen Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Smyth získává sílu od své ženy, rodiny a víry. “Kdo jsem, jako člověk, je kvůli mé víře. Dává mi to větší perspektivu toho, co je v životě důležité a také vnitřní sílu, která mě motivuje se zlepšovat.”

Todd Hodgetts: Austrálie, Paralympijský vrh koulí

Po výhře zlata na londýnské paraolympiádě 2012, Tasmánský vrhač koulí Todd Hodgetts bude opět soutěžit v Riu na paralympiádě 2016. Hodgetts, jakožto autista, který soutěží na paralympiádě dokazuje, že je možné překonat překážky. Ačkoli byl v mládí šikanován, víra mu pomohla pochopit jeho účel.

“Má víra mi velmi pomohla,” řekl. “Uvědomil jsem si, že nezáleží, jaké zkoušce čelím, mám božský potenciál, který mi umožňuje, abych překonal jakoukoli potíž, které čelím.”

Tyson Gunter: USA, Paralympijský víceboj

Slepý vícebojař Tyson Gunter se kvalifikoval na paraolympijské hry v Riu 2016. Narodil se v Pocatellu v Idahu. Tyson je albín, což ovlivnilo vývoj jeho zraku. Původně doufal, že bude moci soutěžit ve skoku, ale ty byly odebrány z paraolympiády, a proto musel přejít na běžecké závody.

Paralympijské hry 2016 začnou v Riu de Janeiru v Brazílii 7. září 2016.

Mykayla Skinner: USA, Dámská gymnastika (náhradník)

Mykayla Skinner původně nebyla zařazena do seznamu pěti gymnastek soutěžících v Riu, olympijských hrách 2016, ale i tak pojede do Ria s týmem, jako náhradnice v případě zranění. I když s největší pravděpodobností nebude moci konkurovat, velkým úspěchem je, že se umístila na čtvrtém místě v olympijské kvalifikaci. Skinner je 19 let, žije v Arizoně a je členkou Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Jackson Payne: Kanada, Mužská gymnastika (náhradník)

Kanadský mužský umělecky gymnastický tým se nedokázal kvalifikovat na olympijské hry v Riu. Proto zbývala dvě místa na soupisce pro kanadský mužský gymnastický tým. Ikdyž ztratil místo, Jackson Payne, který je z Edmontonu, z Kanady, bude cestovat s kanadským gymnastickým týmem, jako náhradník, v případě zranění. Payne se začátkem tohoto roku oženil a je členem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Dustin Williams: USA, Vrh koulí (trenér)

Míří do Ria jako trenér atletického týmu Track and Field USA. Dustin Williams poukazuje na to, že nemusíte být sportovec na to, abyste si užili olympijské hry. Když popisoval své dojmy z účasti na olympiádě v Riu, řekl: „Je to něco úplně jiného. Bude skvělé být toho součástí“

Původem z Arca, ve státě Idaho, Williams poznal svou manželku Jillianu Camaren-Williamsovou, díky své kariéře trenéra. Jeho žena soutěžila ve vrhu koulí na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 a olympijských hrách v Londýně v roce 2012, ale na hry 2016 v Riu se nekvalifikovala. Oba jsou členové Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Williams také sloužil na misii v Anglii.

Cody Sanderson: USA, Zápasení (trenér)

Zápasník Cody Sanderson vyrůstal v Heberu v Utahu. V současné době pracuje jako trenér zápasení na Penn State univerzitě. V roce 2003 Sanderson začal se zápasením na univerzitě Utah Valley State (nyní naýzvaná Utah Valley University). V roce 2000 získal bakalářský titul na Iowa State univerzitě v před-medicínském programu. Oženil se s gymnastkou z Iowy a nyní mají tři děti.

Sanderson je bratr vítězného zápasníka Caela Sandersona, který vyhrál zlatou medaili na olympijských hrách v Aténách v roce 2004. Nicméně místo soutěžení o zlato, bude trenérem zápasníka Franka Molinara z Penn State univerzity.

Tento článek napsala Katharine Lyon a byl publikován na internetové stránce http://www.lds.net. Přeložila Aneta Šindýlková.