Když jsme ve škole Managementu v Marriotu požádali o nějakého člena fakulty který má neobvyklé koníčky, ROTC nás poslala rovnou k náboráři a operačnímu důstojníkovi, Davovi Jungheimovi. Jak se ukázalo, stavba chrámu  Salt Lake, z více než 35 000 kousků stavebnic Lega, upoutá pozornost. I když  to, co Jungheim dělal, nebylo ani tak pro upoutání pozornosti, jako to spíš byla snaha o kreativitu a snaha potěšit manželku.

Jako spousta jiných, Jugheim v dospělosti znovu rozdmýchal svou lásku k Legu. Když byl v roce 2002 na pilotní škole, zajímaly ho jenom brzdy a pneumatiky pro strojírenské roboty. Potom jeho žena Catherine navrhla, aby zkusil něco jiného a postavil chrám Salt Lake. Když zjistil míru a náklady takového projektu, jeho první reakce byla nevěřící: „To je něco, co my nikdy nedokážeme postavit.“ Poté, co Catherine naléhala, Jungheim během víkendu Svátku Práce poskládal jednu pětinu věže, aby dokázal, že je tento úkol nemožný. Catherine věděla, že to bude stát několik tísíc dolarů, podívala se však na žlutý mišmaš kostek a zeptala se, kdy by mohl začít.

Napis na lego chramu

A tak začala devítiletá snaha plánování, pátrání po kusech Lega, stavění a přestavování. Jugheim vydržel tlak letecké školy tím, že trávil nedělní shromáždění črtáním schématických grafů na papír. Samotný proces vytváření prototypů mu zabral asi dva roky. Jako nejvíce časově náročná na postavení se ukázala být horní věž. „Abych dosáhl požadovaných úhlů, musel jsem nakonec použít otočnou pilu. Tím se dílo dokončilo tak, aby vypadalo dobře.“, říká Jungheim o jediných vlastnoručně vytvořených kouscích Lega na chrámu. „Nebyl žádný jiný způsob. Zkusil jsem všechny možné kousky Lega. Trvalo mi asi 2 roky, než jsem to vyřešil.“

Hotový chrám se na svém javorovém podstavci, který Jugheim vlastnoručně vyřezal, tyčí do výšky 6 stop. „Na střední škole jsem vyřezával, protože tam nebyl předmět, který by nabízel vyrábění z Lega.“, žertuje.  Okolí chrámu, všechny ozdoby, stejně jako několik překvapení, jako například zahradní trpaslíky v záhonu květin. V zastoupení anděla Moroniho je Obi-Wan Kenobi, který je natřen zlatou barvou. Můžete spatřit princeznu Leiu, jak kráčí směrem k chrámu, i když  Jungheim nás ujistil, že tato figurka pouze představuje Němku.

Lego panáčci před chrámem

Popravdě řečeno, Jugheim svou lásku k Legu připisuje svým německým kořenům. V 9 letech emigroval z Německa, kde je lego víc populární, než v USA. Do Německa se navrátil jako misionář a nyní má titul BA z BYU v němčině. Kromě stavění robotů a chrámů z Lega, vytvořil ještě model vlaku-na počest Evropským železnicím, který má vystavený ve své kanceláři na kampusu.

Navzdory tomu, že tráví hodiny s kostkami, je Jugheim odhodlaný muž, který v armádě odsloužil 21 let v Národní stráži, včetně jednoho roku nasazení v Afghanistánu. Na BYU dohlížel nad škálou ROTC programů. V poslední době manažeruje program fyzického zdraví a učí třídu prváků. Jednou týdně tráví čas mimo kampus, aby mohl pilotovat helikoptéru pro záchranáře nad Apalačskými horami. V roce 2013 dokončil svůj magisterský titul na Marriotské škole.

Občas si ho kolegové kvůli jeho zálibě dobírají. jeden z nich přerušil naše interview zpíváním refrénu z Lego movie „Everything is awesome!” a druhý se přiznal k rozházení krav podél modelu vlakových kolejí. Pod tím vším škádlením se ovšem skrývají komplimenty. Jak jeden z pracovníků podotkl: „Jungheim by mohl postavit nukleární zbraň jen za použití plastového kelímku a provázku.“ My si dokážeme představit, že by tam přihodil i několik kousků Lega.

Model vláčku

Tento článek napsala Kattie Pitts a byl publikován na marritotmag.woodpress.com. Do češtiny přeložila Dáša Dynková