Určitě jste už někdy slyšeli, že dobrý hospodář v době blahobytu šetří na horší časy. Napadlo vás ale někdy, že stejné pravidlo platí i pro náš duchovní život? Když se nám v životě zrovna daří dobře, nechceme moc myslet na to, že jednou třeba bude hůř. Ať chceme nebo ne, zkoušky jsou něco, co k životu prostě patří a není možné se jim vyhnout. Můžeme se na ně ale duchovně připravit a tím budeme mít větší šanci, že je ve zdraví přečkáme a že neohrozí náš vztah s Bohem ani duchovní pokrok.

1. Neustále prohlubujte svůj vztah s Bohem

Často se říká, že lidé myslí na Boha, jenom když jim je nejhůř a potřebují pomoct. Jak ale můžeme hledat pomoc u někoho, koho vlastně neznáme. Když jsme na tom špatně, tak potřebujeme vědět, jak s Bohem dobře komunikovat a přijímat Jeho pomoc a vedení, ne se to začít učit. Stejně jako musíme umět dobře plavat v klidné vodě, abychom měli vůbec šanci na přežití v té rozbouřené, musíme se naučit mluvit s Bohem a rozpoznávat Jeho vedení, když jsme na tom dobře. Měli bychom se pravidelně modlit a aktivně se snažit rozpoznávat Jeho vedení ve svém každodenním životě. Když se pak ocitneme v těžkém období, budeme už vědět, co máme hledat a jak se správně naladit na Boží vlnu. Více o tomto tématu v proslovu staršího Wilsona z generální konference v dubnu 2018.

2. Snažte se co nejlépe poznat písma

Studium písem je úžasný způsob, jak se dozvědět více o Bohu a také jak získat vedení pro život. Důsledné studium nás ale také může připravit na těžké časy před námi. Z vlastní zkušenosti můžu dosvědčit, že v nejtěžších chvílích mého života mi nejvíce pomohly verše, které jsem znala už z dřívějška. Není samozřejmě nutné znát všechna písma nazpaměť, ale najít si pár veršů (a dobře si zapamatovat, kde jsou), může být přesně to, co vám v těžké zkoušce pomůže zůstat nad vodou. Na našem Facebooku jsme nedávno zveřejnili tuto tabulku, která vám může pomoci. 🙂

holka čte na molu písmaV nejtěžších chvílích mého života mi nejvíce pomohly verše, které jsem znala už z dřívějška.

3. Služte druhým

Když sloužíme lidem okolo sebe, vytváříme si dobré vztahy a přátelství, která pro nás mohou být klíčová, až se budeme potýkat s nějakou těžkou životní situací. Častá služba nám navíc pomůže vytvořit si ke službě jako takové pozitivní vztah. Pak pro nás bude mnohem jednodušší požádat o pomoc, až ji budeme potřebovat my.

4. Pěstujte pozitivní myšlení a vděčnost

V období, kdy se nám daří dobře, bychom se měli snažit pěstovat pozitivní myšlení a všímat si co nejvíce maličkostí, za které můžeme být vděční. Když to zvládneme, bude pro nás pak mnohem jednodušší zachovat si optimistický přístup i v čase zkoušky. Zvládneme také všímat si maličkostí, za které můžeme být vděční i v situacích, kdy se nám může zdát, že je všechno špatně. Více o tom, jak pěstovat pozitivní myšlenky a cítit radost, můžete najít například v tomto nebo v tomto našem článku.

Jak jsem již řekla, zkoušky jsou nevyhnutelnou součástí lidské existence a neexistuje žádný způsob, jak se jim vyhnout. Tento fakt musíme s pokorou přijmout a připravit se na to, že čas od času potkají i nás. Pak pro nás bude mnohem snazší se s nimi vyrovnat, poučit se z nich a jít dál.

 

Tento článek napsala Lucka Zbranková