Znáte někoho, kdo říká, že má moc klidný život a potřeboval by více povinností? Já asi ne. Spíš znám spoustu lidí (včetně sebe), kteří by nutně potřebovali zvolnit a zklidnit se. Jak toho ale dosáhnout? V Církvi se učíme, že útočištěm proti vnějšímu světu (aka stresu) by měl být náš domov. Nevím, jak vy, ale pro mě to rozhodně není samozřejmost. Pokud jste doma vystresovaní stejně jako kdekoliv jinde, zkuste si položit tyto tři otázky. Slibuju, že ani jedna se netýká toho, jak máte doma uklizeno. 🙂

Máte na klid čas?

Vážně – snažíte se aktivně udělat si čas na to, abyste si odpočinuli? Pokud ne, měli byste začít. Odpočinek pro každého vypadá jinak, takže vám tu nebudu říkat, že si máte dát nohy na stůl a plátky okurky na oči (i když samozřejmě můžete). Důležité je, abyste si upřímně řekli, co pro vás odpočinek znamená a cíleně si na to udělali čas. Také je potřeba říct, že kvůli tomu pravděpodobně budete muset slevit ze svých nároků a povznést se nad to, že ne všechno je nutné udělat hned a dokonale (a to včetně úklidu :-)).

stres

Co si pouštíte domů?

Pokud se doma cítíte ve stresu, možná potřebujete zhodnotit, co si domů pouštíte. Jaké televizní pořady sledujete? Jakou hudbu posloucháte? Co sledujete na sociálních sítích? Kolik času doma trávíte prací? Nemůžeme čekat, že nás domov ochrání před stresem, pokud si ho domů sami přinášíme. Zkuste se zamyslet nad tím, co všechno si pouštíte domů a jestli to pomáhá vašemu vnitřnímu klidu nebo vás to spíš stresuje více.

Je u vás místo pro Krista?

Hodně věcí zvládneme ovlivnit sami, ale pravý a hlavně trvalý klid nám může přinést pouze Ježíš Kristus. On sám řekl: “Svůj pokoj vám dávám; ne jako dává svět, já vám dávám.” (Jan 14:27)

Snažte se pro něj u sebe doma cíleně vytvořit prostor – ať už skrze společné modlitby, čtení písem nebo i tím, že budete doma upřímně a otevřeně diskutovat o víře. Neexistuje žádný konečný seznam aktivit, které můžete dělat. Cokoli, co vám pomáhá cítit Jeho lásku a blízkost je pravděpodobně tou správnou cestou.

písma

V dnešním světě není jednoduché vyhnout se stresu a tlaku. Domov je velký dar, který nám může pomoct pociťovat klid, po kterém toužíme. Není to ale samozřejmost a musíme pro to něco udělat sami. Kéž vy i já máme dost síly a inspirace vytvořit si doma takovou atmosféru, která nás bude nabíjet energií a ne ji ještě více vysávat.

 

Tento článek napsala Lucka Šindýlková.