Seznamte se s patnáctiletým Benem.

Má dlouhé vlasy.

Poslouchá hudbu, která není všeobecně přijímaná.

Je zahořklý, rebel a neuznává autoritu.

Kouří za stodolou a používá dost peprný slovník.

Možná je to všechno pravda. Možná můj skvělý kamarád z Církve – teenager – dělá všechny tyto věci.

Anebo má možná jenom dlouhé vlasy.

Nedělejte ukvapené závěry

Přiznejme si, že většina z nás dělá ukvapené závěry o lidech, kteří nezapadají do představy ideálního novodobého Kristova učedníka. Očekáváme, že bude mít bílé zuby, krátký sestřih, nažehlenou košili, jemnou povahu a malou hnědou dodávku.

Před několika lety jsem zaslechl, jak se někdo ptá ženy, která přišla na shromáždění poprvé, proč má na sobě tepláky. (Náhodou jsem věděl, že v té době to bylo to nejlepší oblečení, které měla.)

Jiný člen si stěžoval, že na shromáždění přišel někdo s odhaleným tetováním. Hrůza!

Jiného člena naopak znepokojovalo to, že jeden mladý muž měl náušnici.

Vraťme se ale k Benovi. Můj mladý, zarostlý kamarád si je vědom toho, že takovéto názory mohou ublížit stejně jako rána pěstí. Neuniklo mu to, jak si o něm druzí šeptají, dívají se na něj divně a odsuzují ho.

Není to ironické? Křesťan soudí jiného křesťana za to, že není dostatečným křesťanem?

Možná by si Ben a každý křesťan s dlouhými vlasy, tetováním a tepláky měl obléct tričko, na kterém stojí: „Ale Hospodin řekl Samuelovi: Nehleď na tvárnost jeho a na vzrůst postavy jeho, nebo jsem ho zavrhl; neboť ne patřím, nač patří člověk. Člověk zajisté hledí na to, což jest před očima, ale Hospodin hledí k srdci.“ (1. Samuelova 16:7)

Pohlížejte na druhé jako Spasitel

Co bychom viděli, kdybychom pohlédli do Benova srdce? Čeho bychom si na něm všimli, kdyby se nám oči nezastavily jen na jeho vlasech?

Ben je více podobný Kristu než kdokoli jiný. Je pozorný, mírný v řeči, uctivý a má vlídné srdce. Je talentovaný, má jasnou představu o tom, kým je, a umí odpouštět. Má mnoho vlastností dobrého vedoucího a je natolik přívětivý, že s ním všichni chtějí trávit čas.

Samozřejmě, Ben není dokonalý a stejně jako každý mladý muž mívá okamžiky, kdy se chová jako teenager, ale každý den se snaží být lepším než předchozí den. Chce být milejší, trpělivější a ochotnější sloužit. Pracuje na tom, aby se stal lepším synem, bratrem a přítelem.

Hmm, není náhodou toto definice Kristova učedníka?

Můj drahý přítel ví, že se jednoho dne půjde ostříhat a oholí se. Má vlastně v plánu darovat své vlasy organizaci Locks of Love, známé neziskové organizaci, která poskytuje paruky pro pacienty, kteří bojují s rakovinou a jinými nemocemi. Není to snad něco, co by udělal samotný Kristus?

Nicméně, než k tomu dojde, Ben a všichni ostatní, kteří dokonale nezapadají do naší novodobé definice křesťana, vědí, že dlouhé vlasy a vousy jim stejně jako tepláky a inkoust na rukávu nebrání v tom, aby byli Kristovy učedníky.

Seznamte se s Benem.

Je to teenager, který si je vědom toho, že ho nedefinují jeho vlasy, ale jeho srdce.

Je dost možné, že máte takového Bena i mezi sebou.

 

Tento článek napsal Jason F. Wright a byl původně publikován na stránkách ldsliving.com. Do češtiny ho přeložila Barbora Svobodová.