Proč si stanovujete špatné cíle?

Všichni jsme si na nový rok dali nějaké cíle. Všichni jsme se je snažili naplnit. Ale nikomu z nás se to nepodařilo.

To může být znamením, že si je stanovujeme špatně.

Stanovování cílů je pro mnohé z nás určitým rituálem. Během toho, co uklízíte vánoční ozdoby a dojídáte posledních kousky cukroví, očekáváte nový rok a přemýšlíte nad tím, jaké máte možnosti. Sníte o všech cílech, kterých můžete dosáhnout.

  • Zhubnout 15 kilo.
  • Zaběhnout maraton.
  • Začít podnikat a vydělat milión dolarů.

Stanovit si cíle? To je snadné. Dosáhnout svých cílů? To už je jiný příběh.

Přesuňme se o pár týdnů do budoucnosti. Nezhubli jste ani kilo. Občas, když jste si konečně našli chvíli času, jste si šli zaběhat. A stále jste ještě nepřišli na to, v čem začnete podnikat. Jste příliš zaneprázdněni děláním sendvičů, placením účtů a odstraňováním skvrn z prádla.

Téměř před 20 lety se starší M. Russell Ballard naučil jedné zásadě, když měl obavy, že je vážně nemocný. Nastoupil do nemocnice, aby podstoupil operaci, a doktoři mu řekli, že možná má rakovinu. Když mu tato zpráva byla sdělena, přemítal nad svým životem a prioritami. V konferenčním proslovu „Jak udržet nároky života v rovnováze“ se podělil o některá ponaučení a zásady, kterým se naučil.

Po této introspekci však nezareagoval tak, jak bychom to nejspíš udělali my. Nepřeorganizoval svůj život a nestanovil si dlouhodobé cíle. Zjistil, že někdy méně je lépe.

Sdělil, že klíč k úspěchu je „[stanovit] si krátkodobé cíle, kterých dokážete dosáhnout. Stanovte si cíle, které jsou vyvážené – kterých nebude příliš mnoho, ani příliš málo, které nebudou směřovat příliš vysoko, ani příliš nízko.“

Mnozí z nás si však stanovují opačné cíle. Stanovujeme si ambiciózní cíle, abychom se stali někým, kým nejsme. Jsme jako Alma, který se podělil o svůj vznešený cíl být andělem, jenž by mohl „promlouvati pozounem Božím, … který by zachvíval zemí, a hlásati pokání všem lidem!“ (Alma 29:1.)

Avšak Alma si i přes svou rozjařenost uvědomoval, že se svým cílem nejspíš zašel až příliš daleko a dále si uvědomil, že by měl být spokojený s tím, co mu Pán dal: „Proč bych si měl přáti více nežli vykonávati dílo, k němuž jsem byl povolán?“ (Alma 29:6.)

Tudíž slevte ze svých cílů. Ujistěte se, že cíle, které si stanovíte, jsou dosažitelné. Přesvědčte se, že jsou vyvážené a příliš neztrácejte odvahu.

Koneckonců, nikde v písmech se nepíše o maratonech, milionářích nebo zázračném zhubnutí. Důsledně pracujte na cílech, které jste si stanovili, postupně se v nich zlepšujte a po centimetrech se více přibližujte tam, kde byste skutečně chtěli být.

 

Tento článek byl publikován na stránkách mormonchannel.org a přeložil jej Zdeněk Šindýlek