Apoštol Pavel učil, že „víra… jest nadějných věcí podstata, a důvod neviditelných“ (Židům 11:1). Alma to vyjádřil podobně: „Máte-li víru, doufáte ve věci, které nejsou viděti, které jsou však pravdivé“ (Alma 32:21, Kniha Mormonova).
Víra je zásadou činu a moci. Kdykoli své úsilí směřujete k dobrému cíli, používáte víru. Ukazujete, že doufáte v něco, co ještě nevidíte.
Víra v Ježíše Krista
Aby vás víra vedla ke spasení, musí být soustředěna na Pána Ježíše Krista (viz Skutkové 4:10–12; Mosiáš 3:17; Moroni 7:24–26; Články víry 1:4). Víru v Krista můžete používat, když máte ujištění, že Kristus existuje, když máte správnou představu o Jeho povaze a když víte, že se snažíte žít podle Jeho vůle.
Mít víru v Ježíše Krista znamená zcela se na Něj spoléhat – důvěřovat Jeho nekonečné moci, inteligenci a lásce. K tomu patří i věřit Jeho učení. Znamená to věřit, že i když vy nerozumíte všemu, On ano. Mějte na paměti, že On ví, jak vám pomoci pozvednout se nad každodenní těžkosti, protože zakusil všechny vaše bolesti, strasti a slabosti (viz Alma 7:11–12; NaS 122:8). „Přemohl svět“ (Jan 16:33) a připravil vám cestu, abyste mohli obdržet věčný život. Je vždy připraven vám pomoci, pokud pamatujete na Jeho prosbu: „Hleďte ke mně v každé myšlence; nepochybujte, nebojte se.“ (NaS 6:36.)
Žijte vírou
Víra je mnohem více než jen pasivní přesvědčení. Svou víru vyjadřujete činem – tím, jak žijete.
Spasitel slíbil: „Budete-li míti víru ve mne, budete míti moc učiniti jakoukoli věc, která je pro mne žádoucí“ (Moroni 7:33). Víra v Ježíše Krista vás může motivovat k tomu, abyste následovali Jeho dokonalý příklad (viz Jan 14:12). Vaše víra vás může vést k tomu, abyste konali dobré skutky, dodržovali přikázání a činili pokání z hříchů (viz Jakub 2:18; 1. Nefi 3:7; Alma 34:17). Vaše víra vám může pomáhat překonávat pokušení. Alma radil svému synu Helamanovi: „Uč je, aby odolávali každému pokušení ďáblovu svou vírou v Pána Ježíše Krista“ (Alma 37:33).
Pán bude konat mocné zázraky ve vašem životě, podle vaší víry (viz 2. Nefi 26:13). Víra v Ježíše Krista vám pomáhá přijmout skrze Jeho usmíření duchovní a fyzické uzdravení (viz 3. Nefi 9:13–14). Když přijde čas zkoušek, víra vám může dodat sílu, abyste se prodírali kupředu a s odvahou čelili těžkostem. I když se budoucnost zdá nejistá, vaše víra ve Spasitele vás může naplňovat pokojem (viz Římanům 5:1; Helaman 5:47).
Posilujte víru
Víra je dar od Boha, ale vy si musíte víru pěstovat, abyste si ji udrželi silnou. Víra je jako sval na ruce. Jestliže s ní cvičíte, nabývá na síle. Zavěsíte-li ji na šátek a necháte-li ji tam, slábne.
Dar víry můžete pěstovat tím, že se budete modlit k Nebeskému Otci ve jménu Ježíše Krista. Když budete vyjadřovat vděčnost svému Otci a když Ho budete prosit o požehnání, která vy a další potřebují, budete se Mu přibližovat. Budete se přibližovat ke Spasiteli, jehož usmíření vám umožňuje prosit o milosrdenství (viz Alma 33:11). Budete také vnímaví k tichému vedení Ducha Svatého.
Víru můžete posilovat tím, že budete dodržovat přikázání. Víru, podobně jako všechna požehnání od Boha, lze získat a posilovat poslušností a spravedlivými skutky. Přejete-li si rozvinout víru na nejvyšší možný stupeň, musíte zachovávat smlouvy, jež jste učinili.
Víru můžete také rozvíjet studiem písem a slov proroků posledních dnů. Prorok Alma učil, že slovo Boží posiluje víru. Přirovnal slovo k seménku a řekl, že přání věřit může vést k tomu, že dopřejete místa slovu, aby vám bylo zasazeno do srdce. Potom pocítíte, že slovo je dobré, neboť začne rozšiřovat vaši duši a osvěcovat vaše porozumění. To bude posilovat vaši víru. Když budete i nadále pečovat o slovo ve svém srdci, „s velikou pílí a s trpělivostí, a jestliže budete vyhlížeti ovoce jeho, zapustí kořeny; a vizte, bude to strom vyrůstající k životu věčnému“. (Viz Alma 32:26–43.)
Někdo, koho mám rád, nevidí potřebu chodit do církve. Co mu mám říct?
Možná jste slyšeli, jak někdo říká: „Považuji se za duchovního člověka, a to mi stačí. Proč bych měl být součástí církve?“ Jak bychom na tuto otázku mohli odpovědět způsobem, který je láskyplný a zároveň užitečný? Jedná se o důležité téma, protože i výzkumy poukazují...
Je Bible bezchybná?
Bible není dokonalá ani bezchybná, není ji možné vyložit jen jednim způsobem, ale proč tomu tak je a jak se k ní staví Církev Ježíše Krista?
Co je to Kniha Mormonova? Její původ a historie
Víte, jak Kniha Mormonova vznikala? Kdo ji sepsal? Jak byla nalezena a přeložena? A proč není podvrh? Pokud se to chcete dozvědět, je tento článek pro Vás.
Kdo napsal Nový zákon a proč? Jak se k němu staví Církev Ježíše Krista?
Nový zákon je soubor spisů, které vznikly v 1. století na území Římské říše. K vytvoření kánonu, tedy stálého souboru došlo až o několik století později. Autoři těchto svědectví, dopisů a učení jsou první učedníci Ježíše Krista.
Co je to Starý zákon, kdo ho napsal a proč? Jak se k němu staví Církev Ježíše Krista?
Starý zákon je soubor knih, popisujících dlouhé období historie, literatury a náboženského učení židovského národa. Je první, starší a rozsáhlejší částí křesťanské Bible.
Jsou příběhy z písem ještě vůbec aktuální?
Písma a jejich příběhy vzbuzují mezi věřícími a nevěřícími rozkol. Jedni věří, že jsou pravdivá, jiní, že nikoli. Avšak nejdůležitější je jejich poselství.