Aneb jak se konečně odhodlat ke čtení světově nejdiskutovanější knihy.

Zakladatel Facebooku, Mark Zuckenberg, je známý tím, že si dává odvážná novoroční předsevzetí a zdá se, že je plní. V roce 2015 si usmyslel, že každý druhý týden přečte jednu knihu a stane se tak knihomolem. Bible byla jednou z možností:

„Na rok 2015 jsem si dal za cíl, že každý druhý týden přečtu jednu novou knihu se záměrem  dozvědět se něco více o různých kulturách, náboženských přesvědčeních, historii a technice. …Rachel Brown, Bill Munns, Marlo Kanipe a další mi doporučili, abych si přečetl Bibli.“

Možná, že Bibli přeskočil – je celkem těžké ji za dva týdny přečíst i bez toho, abyste během toho vedli jednu z největších společností ve Spojených státech –  ale rozhodně odpovídá jeho požadavkům „dozvědět se něco více o různých kulturách, náboženských přesvědčeních, historii …”. Takže jako poděkování (nebo možná jako trest) za založení Facebooku, bych rád jemu a dalším novým čtenářům Bible, dal pár rad na její čtení.

 

  1. Začněte s touto mapou.

Bible je o místě, které se nazývá Izrael. Je ale také i o oblasti kolem něj. Ke konci se její děj rozšíří i do částí římské říše. Výše uvedený odkaz zobrazuje mapu, na které jsou označena starodávná města a místa. Zde je současná Google mapa této oblasti, která také obsahuje satelitní náhled.

Všechny biblické příběhy jsou o lidech, kteří žili na těchto místech před mnoha lety. Čtení jejich příběhů bez toho, aniž bychom věděli, kde se odehrávají, je jako sledovat film se zhasnutou obrazovkou.

  1. Nepřečtěte ji v kuse.

Tím jsem myslel, že to můžete udělat, pokud chcete. Ale možná se vám nepodaří přečíst všech 66 „knih“, ze kterých se celá Bible skládá. První dvě knihy, Genesis a Exodus, vás mohou zaujmout, ale poté se děj dlouho vleče, až to člověka ubíjí. Takže si dejte povolení k přeskakování a i k tomu, že nejprve začnete s nejznámějšími částmi. Což mě přivádí ke 3. bodu.

 

  1. Přečtěte si nejprve nejlepší příběhy

Bible obsahuje některé známé příběhy. Jen během pár minut si můžete přečíst některé krátké příběhy, které patří k nejznámějším a nejvlivnějším kouskům literatury. Po chvíli sami zjistíte proč, neboť se vám tyto povídky budou honit hlavou ještě hodně dlouho poté, co si je přečtete.

Zde jsou čtyři příběhy, které jsou mé oblíbené a které vám zaberou jen jednu až pět minut čtení. Ježíš a žena přistižena při cizoložství (Jan 8:1-11, jenž je opravdu krásný). Ježíšovo kázání na hoře (Matouš 5-8, které vás opravdu ohromí, pokud jste jej nikdy nečetli). Příběh o stvoření světa (Genesis 1-2:3, který je nejlepší číst pomalu a nahlas). Příběh o svázání Izáka (Genesis 22:1-14. který není pro ty, již mají slabé srdce). A celá, ale velmi stručná, Kniha Jonášova (která je jako černá komedie).

 

Ježíš a žena přistižená při cizoložství

Ježíš a žena přistižena při cizoložství

 

  1. Pokud si musíte přečíst jen jednu knihu, přečtěte si Genesis.

Můžete strávit celý život přemýšlením o knize Genesis, což někteří lidé dělají. Je to má oblíbená biblická kniha, protože se o ní hovoří vždy a všude – při sporech o vědě a vzdělání, při prosazování společenských a politických záležitostí a ve všechny dobrých (i ne tak povedených) filmech, hudbě, a románech.

Genesis se šíří světem a čím více se s ní seznámíte, tím víc se svět stává zajímavějším a rozvrstvenějším místem.

 

  1. Nepřečtěte si ale jen jednu knihu. Přečtěte si také alespoň celé Evangelium podle Lukáše.

Nebo jedno z dalších evangelií – podle Matouše, Marka nebo Jana. Všechny tyto záznamy Ježíšova života a Jeho učení se od sebe nepatrně liší. Proto Bible obsahuje všechny tyto knihy. Myslím, že Lukáš má nejlepší úvod. Je to v podstatě vánoční příběh s úžasnou předmluvou. A také skvěle navazuje na Skutky apoštolů, které jsou velmi napínavé a které Lukáš také napsal, což již bude třetí kniha, kterou přečtete.

 

  1. Nečtěte Bibli sami.

Bible není román, ani inspirační či historická kniha. Není ani nic jiného, co byste normálně zařadili do kategorie „kniha“. Nebyla napsaná za účelem, abyste se s ní schoulili v křesle s kávou v ruce. Ve skutečnosti osobní studium Bible je v dnešní době běžné. Tato sbírka spisů je však určena ke sdílení, diskusi a k debatě s druhými.

Takže zkuste někoho najít – ideálně kamaráda, skupinu přátel, církev, či skupinu v církvi nebo na internetu. Najděte si na tuto cestu společníka.

 

Čtení písem společně v Církvi

Najděte skupinu v Církvi

 

  1. Čtěte nahlas.

Po staletí se Bibli skoro vždy jen naslouchalo a je to i nadále text, který se lépe poslouchá, než čte. Většina je spíš hudbou, či poezii, než novinami. Když slyšíte, jak jí někdo čte, i když jí čtete jen vy sami nahlas, je to jiné a lepší.

 

  1. Opravdové čtení znamená opakované čtení.

Čtyři příběhy, které jsem ve 3. bodě uvedl, se stanou přínosnější, když je budete v životě uplatňovat. Když je budete číst po desáté, všimnete si věcí, které jste předtím nepostřehli. Toto se stane skutečnější, když se budete dále učit o Bibli, o jejich historických a teologických souvislostech a jejím odkazu.

Cokoli v Bibli čtete, čtěte to vícekrát. Je to mnohem zábavnější a více to stojí za to.

 

Tento článek napsal Patton Dodd a je publikován na stránce http://www.onfaith.co. Přeložila jej Aneta Pohořelická.