„Každý má rád pochvaly.“- Abraham Lincoln.

Na základě toho, jakou má pochvala podobu, může dítě posunout kupředu, nebo ho zbrzdit. Vhodnější než obecné pochválení dítěte samotného, je pochvala za skutek a úsilí, která ho může motivovat, aby bylo lepší a cítilo se lépe. „Výzkum ukazuje, že systém sebedůvěry si budujeme už jako malé děti. Právě tento systém je základem pro celý život.“ Pozitivní tvrzení, která slyšíme v dětství, jsou pro nás velikým přínosem v dospělosti.

Tady je osm pochval, které od vás dětí potřebují slyšet:

1)      „Věřím v tebe“

Vaše dítě potřebuje vědět, že jste nepřestali věřit v jejich schopnost uspět, ať už se jim v ten daný moment daří nebo ne. To, že budete věřit ve schopnost vašeho dítěte dosáhnout svých cílů, mu dodá motivaci, kterou potřebuje, aby se zlepšilo.

Maminka která sedí u svého dítěte

„Věřím v tebe“

 

2)      „Toto rozhodnutí mě potěšilo“

Některá rozhodnutí vás nepotěší, ale když pochválíte ty správné volby, budete tím své děti motivovat k tomu, aby dál dělali moudrá rozhodnutí a tím získali vaše uznání. Vaše děti chtějí mít jistotu, že vnímáte jejich snahy vás potěšit.

3)      „Cením si tvé schopnosti …“

Opravdu se zaměřte na to, v čem je vaše dítě dobré. Když vaše děti vidí, že věříte v jejich schopnost být laskaví, pořádní, upřímní nebo šťastní, začnou si věřit a začnou podle toho jednat. Když například řeknete: „Cením si tvé schopnosti pilně pracovat“, vaše dítě bude usilovat o to, aby i v budoucnu pracovalo pilně, protože si uvědomuje, že jeho úsilí je bráno na vědomí.

4)      „Jsem vděčný, že jsi součást naší rodiny“

Děti potřebují vědět, že někam patří. Snaží se zapadnout do školy, party přátel nebo mezi mládež. Často jim připomínejte, že jsou pro vás velice důležití, a že jste za ně moc vděční. Když pocítí, že jsou přijímáni za to, kým jsou a kým se stávají, budou se s vámi cítit pohodlně, což napomůže otevřené komunikaci a důvěře.

Silueta rodiny, která jde po louce

„Jsem vděčný, že jsi součást naší rodiny“

 

5)      „Mohu ti věřit, že ke mně budeš upřímný“

Když budete chválit osobnostní rysy dítěte a jeho bezúhonnost, přispějete tak k jeho úsilí být lepší. Připomínejte svému dítěti, že pokud je upřímné, tak mu můžete důvěřovat.

6)      „Udělal jsi správné rozhodnutí“

Ujišťování, že vaše dítě udělalo správné rozhodnutí, posílí jeho sebevědomí. „Nadměrné chválení může způsobit, že je dítě závislé na úspěchu a následné chvále místo toho, aby mělo radost ze samotného výkonu.“ Chceme, aby naše děti byly spokojené a šťastné, a ne aby vyžadovaly neustálé uznání. Učte svoje dítě, že s dobrým rozhodnutím přichází pochvala a se špatným rozhodnutím přicházejí následky.

7)      „ Vím, že jsi udělal, co jsi mohl“

Když vaše dítě podalo dobrý výkon, je důležité, aby se mu za tento pokus dostalo uznání. Pokud jeho výkon nebyl nejlepší, je na místě říct něco jako: „Máš k tomu dobrý postoj.“ Dál je pobízejte k tomu, aby zkusili dělat to nejlepší. Podporujte jejich pozitivní chování, aby, až jim neúspěch přijde do cesty, pamatovali, že to mohou zkusit znovu a pracovat nejlíp, jak mohou.

8)       „Mám tě rád“

Ač se tohle nemusí zdát jako pochvala, je to to nejdůležitější, co můžete říct. Potenciál vašeho dítěte nezná konce, pokud ví, že ho milujete. Bude vám více důvěřovat, když mu ukážete svou lásku. Při vyřknutí slov „Mám tě rád“ se v mozku uvolňují endorfiny, které přinášejí dítěti radost. Říkání „Mám tě rád“ mu může pomoci s učením a úspěchem.

Spojené ruce do tvaru srdce

„Mám tě rád“

Úloha rodičů je, aby dávali dítěti naději, a lásku a správné pochvaly jim pomohou dosáhnout úspěchu a radosti. Rodiče, kteří nikdy nepřestanou děti učit a chválit jim dají silný a pozitivní základ, na kterém budou moci vybudovat svůj život.

 

Článek původně napsala Candace Johnson a byl publikován na stránkách KSL.com pod názvem “8 compliments your children are dying to hear“. Přeložila Eva Mlčochová.