Co se to poslední dobou s námi a se stresem děje? Zdá se, že v dnešním světě, kde vše běží nadsvětelnou rychlostí a vše musíme mít co nejrychleji vyřešeno a odškrtnuto ze seznamu, nemáme čas se ani nadechnout, natož se zastavit a zklidnit. Na obrazovkách se nám míhají obrázky představující dokonalost a my máme pocit, že se jim musíme vyrovnat. Zatímco sledujeme sociální sítě, abychom se ujistili, že děláme vše správně, snažíme se zvládnout více než dokážeme a klademe na sebe příliš vysoké nároky.
A to jsme se ještě ani nedostali k hlubším životním otázkám jako je randění, manželství, rodina, vzdělání, práce, ztráta zaměstnání, smrt a rozbité vztahy. To vše přispívá k velmi reálnému a někdy vysilujícímu stresu. Já se třeba začnu stresovat už jen když myslím na všechny ty věci, které nás stresují.
Potom skutečný problém není uvědomit si, že jsme ve stresu, ale vědět, jak se s ním vypořádat, když na nás dolehne. Pokud jste stejní jako já, tak nemáte rádi pocit, že jste ve stresu. Samozřejmě určitá míra stresu je prospěšná – pokud vás motivuje k práci a k tomu, abyste se posunuli vpřed. Ale přemíra stresu pro nás dobrá není.
S léty sleduji, jak se množství stresu, které zažívám, zvyšuje. Když jsem byla mladší, nalhávala jsem si, že všechny mé problémy může vyřešit mísa plná zmrzliny. Ale čím jsem starší, tím víc se v boji se stresem spoléhám na dva druhy cvičení.
Procvičujte tělo
První je jakákoli forma fyzické aktivity. Není to dost konkrétní? Nemusí být. Není to až tak o tom, jakou aktivitu vykonáváte, ale spíš o tom, že ji děláte. Můžete dělat cokoli – od procházky, přes týmové sporty, až po koučované hodiny v posilovně. Můžete si klidně zacvičit i doma s programem na DVD nebo na herní konzoli. Máte spoustu možností a já už zkusila úplně všechno. Cvičení, které momentálně vykonávám, je tancování. K tomu, abych udržela stres na uzdě, není nic lepšího než hodina hip hopu, housu nebo latinskoamerických tanců.
A pokud si myslíte, že jste na cvičení moc unavení, staří anebo nemáte dost čas, zamyslete se nad tím ještě jednou. Fyzická aktivita vám ve skutečnosti dodá energii, a má za následek, že si vaše tělo připadá mladší a celkově se po něm cítíte šťastnější díky endorfinů, které vaše tělo vyloučí. Takže i v těch nejhektičtějších dnech se vyplatí udělat si trochu času na fyzickou aktivitu, abyste se zbavili stresu.
Uplatňujte víru
Avšak jen fyzické aktivita nestačí. Když si opravdu chci nad stresem udržet nadhled, musím také uplatňovat víru. Co to přesně znamená? Pro mě je to víra, že všechno dobře dopadne. Můžete tomu říkat optimismus, naděje nebo víra v nějakou vyšší moc, která vede naše kroky. Ale v těch nejtemnějších dnech, když jste nejvíce vystresovaní, může být víra světlem, které vás povede temnotou do klidnějších dnů. A toho můžete dosáhnout rozjímáním, modlitbou, studiem písem anebo rozhovorem s přítelem, který také věří.
Nedávno jsme s dcerou mluvily o šťastných koncích. Někdo jí řekl, že šťastné konce jsou pošetilé, protože v běžném životě neexistují. Ale jak jsme tak mluvily, došly jsme k názoru, že víra ve šťastné konce je to, co nám neustále pomáhá překonávat všechny ty stresující momenty, které na cestě životem potkáváme. Věříme ve šťastné konce. Je to přesně to, co uplatňování víry znamená. Je to přesvědčení, že i když jsme ve stresu, můžeme dosáhnout šťastného konce za předpokladu, že uplatňujeme víru. Je to to, co nás pohání vpřed.
Kombinace obou
Kombinace těchto dvou cvičení pro mě byla vždy klíčová. Přestože miluji cvičení, a dlouho bez něj nevydržím, pouze fyzická aktivita mě stresu na dlouho nezbaví. Ale když zkombinuji trochu potu se zdravou dávkou víry, vím, že se všechno vyřeší a mohu se zhluboka nadechnout a uvolnit se.
Tento článek napsala Tiffany Tolman a původně byl zveřejněn na faithcounts.com. Do češtiny ho přeložila Bety Vargová.