Aneb jak se konečně odhodlat ke čtení světově nejdiskutovanější knihy.

O Bibli určitě slyšel každý a mnoho lidí by si ji rádo přečetlo a dozvědělo se více o Bohu a Ježíši Kristu. Její délka a květnatý jazyk ale mnoho z nich odrazuje. Pro ty z vás, kteří byste si Bibli rádi přečetli, ale máte z ní trochu strach, tu máme několik rad, jak s její četbou začít.

1. Začněte s touto mapou.

Při čtení Bible vám pomůže, když budete vědět, kde se jednotlivé příběhy odehrávají. Mapu můžete mít při studiu po ruce a průběžně do ní nahlížet.

2. Přečtěte si nejprve nejlepší příběhy

Bible obsahuje některé známé příběhy. Jen během pár minut si můžete přečíst některé krátké příběhy, které patří k nejznámějším a nejvlivnějším kouskům literatury. Po chvíli sami zjistíte proč, protože se vám budou honit hlavou ještě hodně dlouho poté, co si je přečtete.

Zde je několik známých příběhů: Ježíš a žena přistižena při cizoložství (Jan 8:1-11, jenž je opravdu krásný). Ježíšovo kázání na hoře (Matouš 5-8, které vás opravdu ohromí, pokud jste ho nikdy nečetli). Příběh o stvoření světa (Genesis 1-2:3, který je nejlepší číst pomalu a nahlas). Příběh o svázání Izáka (Genesis 22:1-14. – není pro ty, kteří mají slabý žaludek). A celá, ale velmi stručná, Kniha Jonášova (která je jako černá komedie). Vyhledávejte příběhy, o kterých jste možná již dříve slyšeli, Ježíšova podobenství, Pavlovi epištoly apod. a brzy zjistíte, jaké bohatství se v Bibli skrývá.

 

Ježíš a žena přistižená při cizoložstvíJežíš a žena přistižená při cizoložství

 

3. Nečtěte sami.

Bible není román, ani inspirační či historická kniha. Není ani nic jiného, co byste normálně zařadili do kategorie „kniha“. Nebyla napsaná za účelem, abyste se s ní schoulili v křesle s kávou v ruce. Tato sbírka spisů je určena ke sdílení, diskusi a k debatě s druhými.

 

Youth studying the scriptures in their seminary class.

 

4. Využívejte různé překlady.

Tradičním českým překladem Bible je Bible Kralická. Její květnatý jazyk ale může být pro nás v dnešní době hůře srozumitelný. Pokud vám nějaký verš nebo výraz není jasný, nebojte se nahlédnout i do jiných překladů, například do ekumenického nebo studijního. Pokud dobře ovládáte i nějaký cizí jazyk, mohlo by vám pomoct podívat se do některého z překladů v tom jazyce. Překlady Bible v mnoha jazycích (včetně češtiny) najdete zde.

5. Pořiďte si tištěnou verzi.

Elektronické verze Bible jsou velikým požehnáním a umožňují nám číst téměř kdykoli a kdekoli a také nám dávají přístup k mnoha různým překladům a verzím této knihy. Pokud to ale se studiem Bible myslíte vážně, zvažte možnost pořídit si fyzický výtisk. Tam si budete moct zvýrazňovat oblíbené pasáže, psát si poznámky, vysvětlivky, odkazy nebo jakékoli myšlenky, které vás při četbě napadnou, a časem se k nim budete moct znovu vrátit.

A woman pointing at a green-highlighted verse in a well-marked set of scriptures.

6. Čtěte ji znovu a znovu.

Čtyři příběhy uvedené ve 3. bodě se stanou přínosnější, když je budete v životě uplatňovat. Když je budete číst po desáté, všimnete si věcí, které jste předtím nepostřehli. Opakovaným čtením si také všimnete mnohých souvislostí a detailů, které vám při prvním čtení možná unikly.

 

 

Tento článek napsala Lucka Zbranková.