„Nějak nemám pocit, že mají být brzy Vánoce.“

Říkali jste si někdy něco takového? Možná se tak cítíte právě teď – je jedno, jak hlasitě hrají koledy nebo kolik cukroví do sebe naládujete, prostě nepociťujete ducha Vánoc.

Zdobením stromečku a dáváním dárků Vánoce oslavujeme, ale klíčem k tomu, abychom pociťovali ducha Vánoc, je služba druhým.

President David O. McKay k tomu řekl: „Duch Vánoc je duch Kristův, který způsobuje, že naše srdce vyzařuje bratrskou lásku a přátelství a nabádá nás k laskavým skutkům služby.“

Naštěstí existuje spousta úžasných nápadů, jak můžeme o Vánocích někomu sloužit. Dnes se s vámi podělím o 5 z nich, ale nebojte se zapojit fantazii a vymyslet vlastní!

1. Navštivte ty, kteří jsou sami.

Přemýšlejte nad těmi, kteří možná nemají rodinu a přátele a se kterými byste mohli strávit svátky. Zkuste navštívit někoho, kdo je starší nebo kdo se zrovna přistěhoval a je daleko od rodiny. Kristus sloužil lidem tak, že pomáhal každému osobně. My můžeme udělat to samé.

pratele si povidaji u cajeZkuste navštívit někoho, kdo je starší nebo kdo se zrovna přistěhoval a je daleko od rodiny.

2. Zazpívejte někomu koledy.

Hudba může skvěle navodit vánoční atmosféru, ale ještě lepší je, když se o ni podělíte s někým jiným. Před několika lety jsem s několika přáteli z Církve a s misionáři šla pár dní před Vánoci do jednoho pražského domova pro seniory a obcházeli jsme jednotlivé pokoje a jejich obyvatelům vždy zazpívali několik koled. Bylo to naprosto úžasné! Nikdy do té doby jsem nezažila tak úžasnou Vánoční atmosféru a tak silného ducha Vánoc.

3. Rozhlédněte se, než se podíváte na telefon.

Nemusíte mít celý den telefon v kapse, ale když budete věnovat pozornost lidem kolem sebe, pomůže vám to znovu se naladit na ducha Vánoc.

Sestra Bonnie L. Oscarson řekla: „Místo toho, abyste vytáhli telefon a dívali se, co dělají vaši přátelé, všeho nechte, podívejte se kolem sebe a položte si otázku: ‚Kdo mě dnes potřebuje?‘ Můžete být klíčovou osobou, která podá pomocnou ruku některému z vrstevníků a ovlivní jeho život nebo povzbudí přítele, který tiše bojuje s obtížemi.“

4. Doneste někomu cukroví.

Když už jsme mluvili o tom cukroví, kterým se rádi ládujeme, co takhle letos upéct jednu nebo dvě várky navíc? Asi byste měli trochu ochutnat, jestli se vám povedlo, ale klíčem k tomu, abyste pociťovali ducha Vánoc, je tohle cukroví rozdat druhým.

vánoční cukrovíUpečte jednu nebo dvě várky cukroví navíc a někomu je rozdejte.

5. Buďte tajnůstkáři.

Pro kolik lidí dokážete udělat něco hezkého, aniž by vás u toho někdo přistihl? Mohli byste někomu nechat přede dveřmi anonymně dárek nebo tašku s nákupem, strčit někomu do kapsy od bundy milý vzkaz, odházet někomu sníh nebo shrabat listí. Ale dejte si pozor, aby nikdo nepřišel na to, že jste to byli vy. „Aby almužna tvá byla v skrytě, Otec pak tvůj, kterýž vidí v skrytě, odplatí tobě zjevně.“ (Matouš 6:4.)

Blikající světélka a vonící cukroví mohou o svátcích přinést potěšení a zábavu. Ale klíčem k tomu, abychom opravdu pociťovali ducha Vánoc, je radostná služba.

Plánujete letos o Vánocích sloužit druhým? Máte nějakou zkušenost s vánoční službou? Napište nám o tom do komentářů!

 

Tento článek napsala Lucka Zbranková. Inspirací byl článek 7 Ways to Catch the Christmas Spirit z časopisu Liahona z prosince 2018.