Velikonoce v Norsku

Velikonoce v Norsku jsou časem, kdy už se začíná pomalu oteplovat, a tudíž ubývá sníh z měst a jejich okolí. Státními svátky jsou v Norsku pouze Zelený čtvrtek, Velký pátek a Velikonoční pondělí, ale Norové si berou volno na celý týden, aby s rodinou vyrazili do srubu za posledními zbytky sněhu.

 

V Církvi většinou MSD nazdobí kraslice a naplní plastová vajíčka dobrotami a poschovávají je v parku, kde je potom hledají děti z primárek. Je to krásná příležitost naplnit vajíčka nejen čokoládou, ale také předměty, které dětem připomenou pravý význam Velikonoc.

Svátky jsou stráveny v rodinném kruhu hraním her a sledováním tradičních detektivních seriálů. Ty jsou velmi populární. Celá rodina sleduje a hádá, kdo je zločincem.

A v neděli na shromáždění si členové stejně jako mnozí lidé po celém světě připomínají vzkříšení Ježíše Krista, které se stalo v noci ze soboty na neděli.

Velikonoce ve Španělsku – La Semana Santa neboli Svatý týden

 

 

Vzhledem k tomu, že Španělsko je velmi katolická země, Velikonoce, jako takové jsou velmi významným svátkem, který si nikdo nenechá ujít.

 

Nejdůležitější součástí oslav jsou procesí, které prochází městem během celého týdne, několikrát denně – obecně platí: čím větší město, tím větší procesí. Lidé oblečeni v tradičních hábitech (doslova hábitech) jsou členy bratrstev, což jsou striktně katolická sdružení. Asi nejvýraznější postavou z průvodu je ,,kajícník‘‘ postava, která je zahalena od hlavy až k patě, což jim zajišťuje anonymní pokání. Procesí nese takzvané pasos (platformy) Ježíše Krista a Marie. Většinou jsou doprovázeny hudbou a nechybí ani noční fiesty, které jsou pro Španělsko tak typické. A i když v posledních letech mají pro mnohé Španěly tyto svátky spíše kulturní než náboženský význam, stále jsou to ty nejsmutnější, nejvýznamnější a nejuplakanější svátky v roce.

 

 

 

Tento článek napsala Bety Vargová a Aneta Bočková.