Když jsem byla mladší, vždy se mi moc líbilo, když jsem s rodiči mohla jet do archivů, kde jsme procházeli staré záznamy, abychom tam našli jména našich předků. Vždyť už jen podepsat se pod jménem „badatel“ znělo velmi důležitě. A ještě větší nadšení přicházelo, když měl člověk možnost otáčet zažloutlými listy různých záznamů a snažil se rozluštit jména členů své rodiny!

Víc, než jen koníček

Starší Renlund na dubnové generální konferenci 2018 mluvil o tom, proč je důležité na rodinné historii pracovat: „Jedná se o něco mnohem více než jen o žádoucí koníček, protože obřady spasení jsou nezbytné pro všechny Boží děti.“ 1

Při jednom bádání jsme zjistili, že nemůžeme najít přesné datum narození jednoho předka. Dříve totiž bylo v oblibě dávat stejná jména v rámci stejné rodiny, pokud třeba některé z dětí nečekaně odešlo. A tak se nám stalo, že jsme našli asi 3 jmenovkyně našeho předka, ale nedařilo se nám najít ten správný záznam. Pomalu jsme ztráceli naději, ale stále jsme cítili, že je důležité, abychom v hledání nepřestávali. Pomodlili jsme se a hledali dál.

Odpověď na naši modlitbu jsme dostali po chvíli hledání, kdy jsme téměř na poslední stránce jednoho záznamu našli přesně ten záznam s údaji, které jsme potřebovali.

Když pracujeme na rodinné historii, vím, že jde o mnohem víc než jen o pouze o zábavné vyhledávání. Naši předci potřebují naši pomoc, abychom jim napomohli v získání spásných obřadů a oni pomáhají nám v tom, abychom je našli.

Každá rodina má nějaký příběh

Staré záznamy však nejsou jediným zdrojem, kde se lze něco dozvědět o své rodině. Dobrým pramenem informací o naší rodinné historii mohou být i naši žijící příbuzní.

Při hledání informací o mém praprapradědečkovi mí rodiče zjistili, že si prošel podobnou zkušeností, jako Job. Také totiž přišel o všechny členy své rodiny a za svého života zakusil mnoho zkoušek. To ho ale nezviklalo, a díky tomu, že se životními neúspěchy nedal odradit, se znovu oženil a později se narodil můj prapradědeček.

Pokud máte nějaké tetičky nebo strýčky, které jste dlouho neviděli, možná je ten pravý čas na návštěvu. Jistě mají spoustu úžasných historek. Můžete využít příležitosti a dozvědět se něco více o své rodině a tím třeba i sami o sami o sobě. A co víc, můžete pomoci vašim předkům, a podílet se tak na Spasitelově díle.

 

Tento článek napsala Dáška Dynková.