Prázdniny, léto a dovolená rovná se skvělá příležitost setkat se s přáteli. Dokonce nejen z České republiky, ale i z okolních zemí. Přesně k tomuto účelu slouží konference Mladých svobodných dospělých, která se koná pravidelně každé léto v jedné z předem určených zemí. Letos jsme měli tu výsadu, že hostující zemí byla Česká republika, a tak se v první polovině července svobodní dospělí ve věku 18-35 let sjeli na Vysočině, kde je čekalo 5 dnů naplněných zábavou, různými workshopy a výukou s duchovními tématy.

Na své si přijde každý

Program konference je opravdu rozmanitý.  Od sportovních a tanečních aktivit až po aktivity vzdělávací, doprovázené projekty služby pro komunitu. Osobně si myslím, že každý si mohl přijít na své, ať už přijel za účelem relaxovat, duchovně se posílit nebo se ,,vyblbnout“.  Letos byl do programu zahrnut například paintball, možnost zahrát si kulečník nebo ping pong a v neposlední řadě se pro všechny odvážlivce naskytla příležitost dělat akrobatické přemety v Bumper Ballech.

Večer se vždy konaly diskotéky, některé byly dokonce tematické. A tak se mohlo stát, že jste po chodbě hotelu viděli chodit spoustu lidí v pyžamech nebo ve společenských šatech.

YSA konference není určena pouze pro členy Církve, vítaní jsou všichni ti, kdo dosáhli dospělosti, jsou svobodní a ochotní dodržovat pravidla, které jsou podmínkou pro účast na konferenci.

„Kde se dva nebo tři sejdou v mém jménu, tam já budu uprostřed nich.“

Třídy institutu (interaktivní lekce) jsou vedeny různými staršími misionářskými páry, kteří slouží v zemích, které byly na konferenci pozvány. Účastníci si mohli vždy den dopředu vybrat z několika nabízených témat, podle toho, co jim bylo blízké. Nabízely se například lekce o základních naukách Církve, o správném využití času, soběstačnosti, o tom, jak se správně rozhodovat nebo o přípravě na manželství. Výhodou bylo, že se některá témata na druhý den opakovala, takže pokud se někdo rozhodoval mezi dvěma třídami, které byly ve stejný čas, o žádnou lekci tím pádem nepřišel.

Spasitel učil: „Kde se dva nebo tři sejdou v mém jménu, tam já budu uprostřed nich.“ Na této konferenci je úžasná příležitost pociťovat Ducha svatého. Mezi nejduchovnější zážitky patří podle mého názoru vydávání svědectví, které se koná vždy poslední večer před koncem konference. Je úžasné slyšet svědectví lidí, kteří jsou jedinými členy církve nejen třeba ve svých rodinách, ale jsou jedinými Mladými dospělými ve své zemi.

Přátelství, která trvají věčně

Jazykem celé konference je angličtina, což je skvělá příležitost k tomu se v tomto jazyce procvičit. Pro ty, kdo angličtinu neovládají, jsou vždy zajištěni tlumočníci. I když je běžné, že na chodbách vidíte lidi, jak se baví doslova ,,rukama nohama“, aby se lépe dorozuměli. Proto, aby vznikla dlouhotrvající přátelství, není vždy třeba znát stoprocentně jazyk toho druhého. A je hezké, když pak máte přátele z různých koutů světa.

Já osobně si tyto konference užívám, protože mám příležitost vidět se se svými přáteli z různých koutů Evropy. Také mi tyto akce umožňují pohybovat se mezi lidmi, kteří sdílejí stejné hodnoty, takže můžu být sama sebou. Je úžasné vidět více než 100 mladých lidí, kteří se snaží následovat příklad Spasitele a při tom si spolu užívají hodnotnou zábavu. Příští rok se konference opět uskuteční a pokud váháte, zda se přihlásit, vřele doporučuji!

 

Tento článek napsala Dáša Dynková. Děkujeme!