NÁSLEDKY STRESU
Většina lidí se ráno probudí a přemýšlí o problémech a úkolech, které musí ten den udělat. Není divu, že se nám nechce vstávat a čelit novému dni.
Starosti a stres však toho způsobují mnohem více, než si myslíme. Podle lékařů dlouhodobý stres a starosti škodí zdraví. Když jsme pod tlakem, aktivují se naše centra přežití. Automaticky se bojíme, že nás pronásleduje predátor. Zrychlí se nám tep, zrychlí se dýchání, svaly se napnou a zvýší se krevní tlak.
Když jsme pod chronickým, dlouhodobým stresem, vede to k řadě zdravotních problémů. Někteří lidé jsou podráždění, nemají energii, trpí bolestmi hlavy a mají žaludeční potíže. Stres nemá rád ani náš imunitní systém, takže když trpíme úzkostmi a jsme vystresovaní, častěji onemocníme.
A všichni víme, že uplynulý rok nebyl vůbec pohodový. Mnoho lidí v dnešní době má starosti a trpí chronickým stresem. Nejen dospělí museli přejít na práci z domova, přišli o zaměstnání nebo museli začít pracovat déle. Dopad to mělo i na malé děti a studenty po celém světě. I oni se museli začít učit z domova a všichni včetně učitelů si museli nějak poradit.
Někteří studenti si mysleli, že se nebudou muset tolik učit, protože při online výuce budou moci hrát hry nebo spát. Ale nakonec si všichni zvykli na online výuku a učitelé začali zadávat více práce. Nicméně rodiny některých z nich si stále myslí, že tito mladí lidé prostě jen sedí celý den u počítače a nic nedělají.
S přibývajícím množstvím práce do školy však roste i množství stresu. Dokonce i lidé, kteří se dobře učí a pilně pracují, mají pocit, že je toho až příliš moc.
LÉK NA STRES
Co můžeme udělat pro to, abychom mohli lépe zvládat stres? V ideálním světě bychom ze svého života odstranili všechny zdroje stresu. Prostě Hakuna Matata. V dnešní společnosti, kde se kromě všech “běžných” starostí potýkáme s pandemií, může být těžké se tomu všemu vyhnout. Možná nemůžeme změnit svět kolem sebe, ale můžeme změnit svět v sobě.
Meditace je stará několik století, přesto její původ není znám. Vyskytuje se v různých náboženstvích včetně judaismu, hinduismu, džinismu, sikhismu a buddhismu. V jiných náboženstvích je podobnou praxí modlitba (o té se zmíním později).
Podle doktora Joe Dispenzy můžeme pomocí meditace předrátovat svůj mozek, naučit se zvládat úzkosti a cítit se lépe. Meditace snižuje hladinu kortizolu a adrenalinu, dvou stresových hormonů. Lékaři a vědci, zejména Dr. Dispenza, používají EEG ke studiu mozkových vln. Během meditace mozek vykazuje především vlny theta. Tyto vlny jsou spojeny s uvolněným stavem mysli.
JAK MEDITOVAT
Jak tedy můžete meditovat, abyste se cítili méně vystresovaní? Meditovat lze různými způsoby. Nejdříve si najděte klidné místo. Můžete si sednout do křesla, sednout si na zem se zkříženýma nohama, kleknout si, lehnout si. Věnujte pozornost svému dýchání. Výdech. Nádech. Výdech… Snažte se vyčistit mysl. Ale nedělejte si starosti, pokud se vám zatoulají myšlenky. Prostě je přiveďte zpět.
Jednoduchá rada z knihy doktora Dispenzy – Vy jste placebo: Kdykoli jede na koni a kůň neposlouchá, otáčí hlavu, prostě zatáhne, aby ho přivedl zpět. Dělá to trpělivě tak dlouho, dokud to kůň nepřestane dělat. Totéž dělá se svými myšlenkami, když medituje. Přitahuje svou mysl zpět, aniž by o tom přemýšlel, dokud se jeho myšlenky nepřestanou toulat.
Stejně tak můžete vyzkoušet meditaci s průvodcem, při níž se můžete soustředit na to, co vám průvodce říká.
Chvíli potrvá, než se naučíte relaxovat a dosáhnout hlubokého stavu meditace s vlnami theta. Je možné, že budete mít zvláštní pocity nebo vzpomínky, ale snažte se přijmout, že tomu tak je. Začněte tím, že budete tuto činnost praktikovat každý den několik minut ráno nebo večer. Může to také pomoci, aby jste měli lepší spánek.
JAZYK DUŠE
David O. McKay (1873-1970), devátý president Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, řekl: “Příliš málo pozornosti věnujeme hodnotě meditace, která je zásadou oddanosti. Meditace je jazykem duše. Je definována jako ‘forma soukromé zbožnosti nebo duchovního cvičení, spočívající v hlubokém a trvalém rozjímání o nějakém náboženském tématu’. Meditace je jednou z forem modlitby. Patří mezi nejtajnější, nejposvátnější dveře, kterými procházíme do Pánovy přítomnosti. Meditaci nevěnujeme dostatek času. Vstávám brzy ráno, v pět hodin, kdy mám jasnou mysl a odpočinutého ducha. Pak medituji. Když se naučíte meditovat, můžete se Pánu přiblížit více, než si dokážete představit. Nechte svého ducha učit Duchem.”
Meditace i modlitba nám mohou pomoci uvolnit se, lépe se soustředit, odpustit sobě i druhým a uzdravit se fyzicky, duševně i duchovně.
Požádali jsme naše přátele, aby se nějakou dobu věnovali meditaci a podělili se o své zkušenosti. Video můžete shlédnout na našem YouTube kanálu: Jak meditovat? (výhody, nevýhody).
Pokud se chcete dozvědět o modlitbě více, podívejte se na naše video Naslouchejte Jeho hlasu v neklidných dobách nebo si přečtěte tento krátký článek https://verimvkrista.cz/zivotni-styl/duchovni-zivot/buh-neodpovida-na-modlitby-hned/